Kam na výlet v Jedovnicích?

Plánujete dovolenou v Čechách a rozhodli jste se pro Moravský kras? Potom určitě zvažte ubytování nebo přinejmenším návštěvu Jedovnic. Věděli jste třeba, že Jedovnice nejsou ani obcí, ani městem? Ve skutečnosti mají status městyse, tedy území většího se službami odpovídajícími spíše městu, ale ne dost velkého na to, aby městem skutečně bylo. A kam se tedy v tomto poloměstě vydat?

Olšovec

Olšovec je rybník, na jehož březích Jedovnice stojí. A okolo něj se také točí všechen turistický ruch zde. Přestože je rybník pravidelným cílem mnoha turistů, díky své rozlehlosti zde zbývá stále dost prostoru pro nedotčenou přírodu a stává se tak místem hnízdění mnoha druhů vodního ptactva. Okolní lesy jsou zase vynikajícím místem pro odpočinek a procházky. Každý rok v říjnu se zde pořádá tradiční výlov. Tato událost přiláká stovky návštěvníků, můžete si pochutnat na čerstvě ugrilovaných či jinak připravených rybách, nebo se jen podívat na natažení a výlov sítí. A pokud si chcete radši rybu ulovit sami, není problém. Na Olšovci je možné sportovně rybařit.

Jedovnický kostel

Zřejmě znáte tradiční české kostely, se stejnou výzdobou a architekturou. Nejen Jedovnice, ale i blízké okolí se ale pyšní jedinečnými moderními kostely a farnostmi. Díky faráři, který zde v druhé polovině minulého století působil, vznikl pro českou krajinu naprosto jedinečný kostel a farnost. Moderní a vzdušné jsou i interiéry, včetně netradičně pojatých vitráží. Pokud nějaký kostel v Česku stojí za návštěvu, pak je to nepochybně ten Jedovnický.

Kam v okolí Jedovnic?

Senetářov – moderní farnost a muzeum knoflíků

Senetářov je dalším místem ovlivněným působením faráře Vavříčka. Moderní budova Senetářovské farnosti je stejně cenným cílem jako Jedovnický kostel. Kromě něj zde můžete navštívit také Muzeum tradičního bydlení a perleťářství. Muzeum je umístěno v typické hospodářské budově s doškovou střechou. Tradice výroby knoflíků zde sahá do 19. století, a s přestávkami se zde udržela až do konce století dvacátého.

Rudice – mlýn a geopark

Dalším skvělým místem pro výlet v okolí Jedovnic jsou Rudice. Najdete zde Geopark pod širým nebem, kam byly svezeny i několikatunové vzorky hornin z celého Moravského krasu. Každá je označena informačním štítkem.
Historický větrný mlýn postavili manželé Ševčíkovi už v roce 1865. Mlýn je holandského typu a uvnitř se nachází muzejní expozice nejen o historii větrných mlýnů, ale také o speleologii, která je v oblasti velice populární a historicky k Rudicím patří.